Muzyka Dawna w Pałacu Paca

JERZY ŻAK

Jerzy Żak początkowo studiował gitarę klasyczną. Od 1981 specjalizuje się w muzyce dawnej grając na historycznych instrumentach szarpanych - lutni, teorbie, gitarze barokowej i gitarze XIX-wiecznej. Studiował w Early Music Centre w Londynie pod kierunkiem Ch. Wilsona, T. Crawforda i innych. Uczył się również u D. Poulton, A. Bailesa i N. Northa. W 1983 roku zdobył I nagrodę podczas konkursu muzyki dawnej w Manchester i w tym samym roku otrzymał też dyplom lutnisty w Royal College of Music w Londynie (ARCM).

Występował z czołowymi zespołami muzyki dawnej w Polsce, grał też z węgierskim zespołem Musica Profana, szwajcarskim Le Nations, duńskim Concerto Copenhagen; towarzyszył znanym solistom, jak W. Kłosiewicz, B. Hofmann, P. Kusiewicz, R. Wistreich, A. Manze, O. Pasiecznik, A.L. King. W 1993 założył własny zespół - Kleine Cammer-Musique, specjalizujący się w repertuarze muzycznym sasko-polskiego dworu w Dreźnie i w Warszawie w I poł. XVIII wieku.

Występował we wszystkich ważniejszych salach koncertowych w Polsce, w większości krajów europejskich i w Kanadzie. W Warszawskiej Operze Kameralnej jest lutnistą i kierownikiem muzycznym produkcji barokowych. Dla Acte Préalable nagrał trzy CD: S.L. Weiss Lute Music from the Grüssau/Krzeszów Tabulatures, A. Scarlatti San Casimiro, Re di Polonia, oratorio (kierownictwo) oraz A. Cesti Kantaty Kameralne" (z sopranistą Jackiem Laszczkowskim).

Jako pedagog prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczył również podczas letnich kursów muzyki dawnej w Wilanowie i gitarowych w Szczawnie-Zdroju. Jako konsultant Akademie Weiss, Colmar /Parc de Schoppenwihr, w 1992 brał udział w kongresie Silvius Leopold Weiss und seine Zeit... we Freiburgu; wielokrotnie też w Polsce popularyzował muzykę lutniową Weissa. W 2001 zorganizował I Międzynarodowy Festiwal im. S.L. Weissa we Wrocławiu. W kompletnym wydaniu dzieł Weissa pod red. T. Crawforda (t. 5-8, tzw. rękopis drezdeński, Das Erbe deutscher Musik /Barenreiter, Kassel) znajdą się jego rekonstrukcje kompozycji zespołowych S.L. Weissa.


- - - - - - - - - - - - - - - - -